Prawdziwa cena dotacji – remanent likwidacyjny

Na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej można wnioskować o dotację w wysokości sześciokrotności średniej miesięcznej pensji krajowej (w większości przypadków jest to. 20 tys. zł). Dotacje przyznaje starosta, ale wszelkie formalności załatwia się w powiatowym urzędzie pracy i tu rodzi się problem.

Ostrzegam Państwa przed zbyt pochopnym ubieganiem się o dotacje. Polecam w pierwszej kolejności wizytę w Urzędzie Skarbowym. Powiatowy Urząd Pracy nie udzieli nam informacji podatkowych bowiem nie jest powołany do tej czynności.  PUP nie poinformuje nas co dzieje się z rzeczami zakupionymi z dotacji na firmę w czasie składania wniosku, a jedynie uczyni to organ do tego powołany czyli Urząd Skarbowy .

Szanowni Państwo sytuacja wygląda następująco,  jeżeli jesteście płatnikiem podatku VAT to jest obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego. Należy  w nim ująć wszystko co zostało zakupione na firmę i od tego odprowadzić podatek VAT. Może to się okazać kosztowne.  Od kwoty 20 000 z jest to około 4000 zł. Dodatkowo, nie ma przy tym znaczenia, czy po zakupie rzeczy z dotacji odliczaliście Państwo  VAT lub nie.

 

Doradca podatkowy Wrocław